Wodzisław Śląski jest miastem na Górnym Śląsku, w regionie Polski, którego stolicą są Katowice. Kiedyś miasto to było stolicą państwa oraz księcia wodzisławskiego.
Historyczne ciekawostki o Wodzisławiu Śląskim
Kiedyś był ośrodkiem górniczym i przemysłowym. W mieście jest łagodny klimat. W pobliżu miasta płynie rzeka Odra. W lipcu jest w tym mieście gorąco. Wilgotność powietrza wynosi około 80 procent. Jest piątym najbardziej zanieczyszczonym miastem w całej Unii Europejskiej. Początkowo było to duże miasto, ale później nastały epidemie i inne klęski, co wpłynęło na depopulację ośrodka miejskiego.
W 1257 roku do Wodzisławia sprowadzono zakon minorytów. Wtedy doszło do lokacji miasta, które w 1280 roku mocno ucierpiało podczas pożaru. W 1299 roku miasto odbudowano. W 1618 miasto ponownie spłonęło. W XVII i XVIII wieku miasto przechodziło z rąk do rąk. W 1798 roku miasto kupił hrabia von Strachowitz. Miasto miało ogromnego pecha – kolejny pożar w 1822 roku strawił i zniszczył doszczętnie całe miasto. W latach 1919-1921 doszło do trzech powstań śląskich, a w 1921 roku w plebiscycie miasto otrzymała Polska. 1 września 1939 roku miasto zajęli Niemcy, a wyzwolone zostało 26 marca 1945 roku. Po wojnie działała w mieście kopalnia, którą zamknięto w 2001 roku.
Miasto miało bogatą historię, często płonęło, najeżdżano je, przejmowano, sprzedawano. Obecnie rozwija się, a po zamknięciu kopalni powietrze nieco się poprawiło, jednak nie była to poprawa stuprocentowa. W mieście są Rynek, kościoły oraz baszta rycerska. Trzy parki są zielonymi płucami miasta, dają cień, chłód oraz odpoczynek. Warto spędzić w nich wolny czas.
Martwi mnie fakt, że jest to 5 najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie…