Wodzisław Śląski to piękne miejsce leżące niedaleko południowo-zachodniej granicy z Czechami, nad rzeką Lesznica.
Jak powstał Wodzisław Śląski?
Wodzisław Śląski powstał w 1257 roku, gdy do miasta sprowadzono zakon franciszkanów. W 1280 roku zostało spalone przez ogromny pożar, a odbudowano je dopiero 19 lat później. Przez kolejne lata teren Śląska był zajmowany przez Prusy, a w 1939 roku przez Niemcy. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1954 roku utworzono powiat wodzisławski.
W 1975 r. zdecydowano o likwidacji powiatu i przyłączeniu do Wodzisława Śląskiego miast takich jak
- Pszów
- Radlin
- Rydułtowy
- Marklowice
W 1999 postanowiono przywrócić powiat wodzisławski.
Ciekawe miejsca i zabytki w Wodzisławie Śląskim
Miasto charakteryzuje się dużym rynkiem, oraz zabytkowymi budowlami. Wśród najciekawszych miejsc znajdujących się w Wodzisławie Śląskim, wyróżnić można: Baszta Rycerska, zwana również Wieżą Romantyczną razem z leśnym tłem tworzą przepiękny widok, obowiązkowy do zobaczenia podczas zwiedzania miasta
Pałac Dietrichsteinów to pierwsza klasycystyczna budowla w Polsce. Jest to najważniejsze miejsce w mieście, a obecnie znajduje się w nim Urząd Stanu Cywilnego i Muzeum Miejskie. Rynek Wodzisławia Śląskiego to urocze miejsce pełne zieleni i kamieniczek. Teren ten jest wypełnione restauracjami i miejscami, w których możemy odpoczywać, gdy podziwiamy okolicę.
W powiecie wodzisławskim znajduje się wiele miejsc pielgrzymkowych. Są to np.: Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej, Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie,
Kierując się Szlakiem Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, możemy trafić na: Kaplica św. Jana Nepomucena w Lubomi, Kaplica Różańcowa w Bukowie, Kościół św. Anny w Gołkowicach.
Czy warto przyjechać do Wodzisławia Śląskiego?
Zdecydowanie tak! Miasto te, pomimo małej ilości atrakcji ma swój urok. Zieleń połączona ze starymi budynkami tworzy klimat, który koniecznie trzeba odczuć samemu.