Uroczystości Bożego Ciała w Wodzisławiu Śląskim: procesja i symboliczne gałązki brzozy

30 maja świętowaliśmy uroczystość Bożego Ciała, a jak przy każdej ważnej okazji w kościele katolickim, nie zabrakło tradycyjnej procesji z Najświętszym Sakramentem. Mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego również mieli okazję uczestniczyć w takiej uroczystej parady. Przyglądaliśmy się kulminacyjnym momentom procesji zorganizowanej przez parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W procesji udział brali nie tylko parafianie, ale także dzieci komunijne oraz różne poczty sztandarowe. Marsz rozpoczął się przy ulicy Wałowej, gdzie położony był pierwszy ołtarz. Następnie kierowano się ku Placowi św. Krzyża. Trzeci ołtarz odwiedziła uroczysty orszak na Rynku, a ostatni, czwarty został umiejscowiony na schodach kościoła od strony ulicy Kościelnej.

Podczas obchodów Bożego Ciała wierni kultywują stary zwyczaj związany z łamaniem zielonych gałązek brzozy zaraz po tym, jak kapłan odwiedzi ołtarz. Prawdopodobnie, korzenie tego obrzędu sięgają aż pradawnych wierzeń przedchrześcijańskich. Wierzono, że zabrane z ołtarza gałązki brzozy posiadają niezwykłe właściwości dobroczynne. Przypisywano im zdolność ochrony przed burzami, czarami oraz złymi urokami czy złymi duchami. Miały one ponadto przynosić dobrobyt i chronić uprawy przed szkodnikami, jeśli zostały wbite w pole. Ta dawna wiara w moc tych gałązek nadal jest żywa – wierni chętnie zbierają je po procesji i zabierają do swojego domu.