Właściciele nieruchomości zobowiązani do utrzymania czystości wzdłuż swoich posesji

Prawo jasno stanowi, że to na barkach właścicieli nieruchomości spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie czystości na przyległych do ich posesji chodnikach. W związku z obecnymi warunkami pogodowymi, kiedy temperatury powietrza gwałtownie wzrosły a śnieg zaczął topnieć, poruszanie się po chodnikach pokrytych błotnistą breją staje się nie lada wyzwaniem.

Urząd Miasta Wodzisław Śląski wskazuje na konieczność przestrzegania tych przepisów przez wszystkich właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości, a także zarządców budynków. Ich obowiązkiem jest zapewnienie, że chodniki są wolne od śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń, które mogą utrudniać bezpieczne poruszanie się po nich.

Utrzymanie przejść w należytym stanie oznacza nie tylko ich czystość, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników. Kluczowe jest to, żeby usunięty z chodników śnieg nie był przenoszony na jezdnię – podkreślają urzędnicy.

Do miejsc, gdzie zanieczyszczenia się nagromadziły, powinny one być przemieszczane na krawędź chodnika od strony drogi. Chodniki pokryte lodem należy posypywać solą lub piaskiem, co zapobiega poślizgom – tłumaczą pracownicy urzędu miasta.