Bezcenna okazja do zwiedzania unikalnej sztolni ćwiczebnej w Wodzisławiu Śląskim

Jedynie raz do roku pojawia się możliwość odwiedzin w jednym z niezwykłych miejsc regionu. Nic więc dziwnego, że nie ma braku osób zainteresowanych. Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim po raz kolejny otworzyło swoje podziemne bramy dla gości, prezentując im sztolnię ćwiczebną. W ostatnią sobotę, oprócz tego wyjątkowego zakątka, zwiedzającym pokazano również szkołę.

Wodzisławskie Sztolnictwo – jedyne w swoim rodzaju na terenie całej okolicy

Instytucja powstała jako tło edukacyjne dla Kopalni „1 Maja” w latach siedemdziesiątych. Dekadę później powstało to wyjątkowe miejsce jakim jest sztolnia. Mimo że jest to miniatura kopalni, wszystkie urządzenia zainstalowane w podziemiach są absolutnie prawdziwe.

Wiesław Pawlica, ekspert w dziedzinie górnictwa, komentuje: „Posiadamy urządzenia, które nieraz otrzymaliśmy od kopalń jako zużyte, jednak na przykład kombajn, był wart 80 milionów złotych w chwili, kiedy go dostaliśmy. Dysponujemy dwoma kombajnami ścianowymi i jednym chodnikowym, co stanowi ogromne sumy zainwestowane pod ziemią. Cieszymy się, że cieszą się one tak dużym zainteresowaniem, byłoby wielką stratą gdyby pozostawały niezauważone pod ziemią. To jest sprzęt, który nadal działa. Jednak on tutaj nie musi wydobywać węgla. Jego zadaniem jest demonstrować, jak to wszystko wygląda”.