Wymiana pieca węglowego na pompę ciepła – skorzystaj z dotacji w Wodzisławiu Śląskim!

W miarę jak wzrasta świadomość ekologiczna oraz rosną koszty energii, coraz więcej właścicieli domów zastanawia się nad modernizacją swoich systemów ogrzewania. Dla tych posiadających tradycyjne grzejniki, podstawowe pytanie brzmi często: czy pompa ciepła może być odpowiednim rozwiązaniem? Odpowiedź brzmi: tak! Zwłaszcza, że teraz mieszkańcy gmin Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, w tym Wodzisławia Śląskiego, mogą otrzymać nawet 45 000 zł do wymiany starego kotła węglowego na pompę ciepła.

Właściciele domów jednorodzinnych stoją przed wieloma dylematami związanymi z wymianą źródeł ciepła. Zbliżające się nieubłaganie terminy obowiązkowej wymiany pieców węglowych, rosnące koszty energii oraz dotacje i dofinansowania do urządzeń opartych na odnawialnych źródłach energii sprawiają, że coraz częściej sięgają oni po pompy ciepła.

W ostatnich latach popularność pomp ciepła stale rosła – pompy ciepła są chętnie montowane w nowopowstających budynkach w naszym kraju. Urządzenia te świetnie sprawdzą się również w starszych budynkach – z instalacją grzewczą opartą na tradycyjnych grzejnikach. Podjęcie decyzji o wymianie starego kotła na nowoczesną pompę ciepła ułatwiają programy dotacyjne, m.in. „Czyste Powietrze” czy granty dla mieszkańców gmin Subregionu Zachodniego, w tym Wodzisławia Śląskiego. Przed wymianą pieca węglowego na pompę ciepła trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych sprawach.

Pompa ciepła i grzejniki – na co zwrócić uwagę przed instalacją?

Przed wymianą kotła węglowego na pompę ciepła należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Wydajność instalacji grzewczej: Istniejące grzejniki muszą być wystarczająco wydajne, aby współpracować z nową pompą ciepła. Zaleca się wymianę na niskotemperaturowe grzejniki, co pozwala na redukcję temperatury zasilania i zwiększenie efektywności systemu grzewczego.
  • Ocena stanu istniejącej instalacji: Przed podłączeniem pompy ciepła warto dokładnie zbadać stan istniejącej instalacji grzewczej, w tym stan techniczny grzejników, rur, zaworów i innych elementów. Może być konieczne przeprowadzenie prac konserwacyjnych lub naprawczych dla zapewnienia optymalnego działania systemu grzewczego.
  • Termomodernizacja budynku: Dla osiągnięcia optymalnej wydajności procesu ogrzewania pompą ciepła zaleca się wcześniejszą termomodernizację, która obejmuje ocieplenie budynku czy wymianę stolarki okiennej. Zmniejszy to znacząco koszty eksploatacji pompy ciepła i rachunki za energię elektryczną. Wpłynie również na komfort cieplny mieszkańców.
  • Odpowiedni dobór pompy ciepła do budynku: Audyt energetyczny przeprowadzony przez doświadczonego fachowca pozwoli na dobranie odpowiedniej mocy pompy ciepła, dopasowanie do konkretnego budynku oraz optymalne ustawienie urządzenia dla zapewnienia maksymalnej wydajności i dostosowania do warunków.
Pompy ciepła idealnie nadają się do modernizowanych instalacji i kotłowni

Jaką pompę ciepła wybrać do kaloryferów?

Jeśli zastanawiasz się nad doborem pompy ciepła do istniejącej instalacji grzewczej z tradycyjnymi kaloryferami, należy brać pod uwagę jedynie te urządzenia, które zapewnią wyższą temperaturę zasilania.

Polecana pompa ciepła do grzejników to m.in. JBG HT 15K (ZHHS), produkowana w Żorach, polska pompa ciepła, cechująca się podwyższoną klasą efektywności energetycznej. Urządzenie to zapewnia szeroki zakres temperatur zasilania, co sprawia, że sprawdzi się zarówno w nowych budynkach z ogrzewaniem podłogowym, jak i w modernizowanych z instalacjami opartymi na tradycyjnych grzejnikach.

Pompa ciepła JBG HT 15K (ZHHS) posiada najwyższą obecnie klasę energetyczną (A+++) dla obu zakresów temperatur zasilania, tj. 35 i 55 stopni Celsjusza, co gwarantuje ekonomiczną pracę i relatywnie niższe koszty eksploatacji. Ponadto pompy ciepła JBG HT korzystają z wydajnego i ekologicznego czynnika chłodniczego R290 – propanu, który jest neutralny dla środowiska naturalnego.

Inwerterowa pompa ciepła JBG HT 15K (ZHHS) to obecnie jedna z najbardziej wydajnych pomp ciepła na polskim rynku, a jej parametry działania potwierdzone zostały w niezależnych laboratoriach w Stuttgarcie oraz Brnie. Ponadto otrzymała certyfikat KEYMARK potwierdzający zgodność z najwyższymi europejskimi standardami oraz została wpisana na Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Od 2024 roku dotacje z rządowego programu „Czyste Powietrze” można uzyskać jedynie na zakup pomp z listy ZUM.

Pompa ciepła JBG HT 15K (ZHHS) efektywnie współpracuje z instalacjami z grzejnikami, a serwis oraz gwarancja polskiego producenta z Żor zapewnią długotrwałe i wydajne działanie przez lata.

Pompa ciepła JBG HT prosto od polskiego producenta z Żor

Nawet 45 000 zł dofinansowania na pompę ciepła – złóż wniosek do 8 maja 2024 r.

Program grantowy uruchomiony przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku, przewiduje dofinansowanie do wymiany starego kotła na pompę ciepła.

Z dotacji mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych na terenie gmin Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, takich jak Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Godów, Gorzyce, Jastrzębie-Zdrój, Jejkowice, Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Lubomia, Lyski, Marklowice, Mszana, Nędza, Pietrowice Wielkie, Pszów, Racibórz, Radlin, Rudnik, Rybnik, Rydułtowy, Świerklany, Wodzisław Śląski i Żory.

Wybierając pompę ciepła JBG HT możesz uzyskać nawet 100 proc. dofinansowania inwestycji tj. do 45 000 zł. Wniosek należy złożyć do 8 maja 2024 r.

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wypełnieniu formalności – zadzwoń pod numer 32 720 41 46. Specjaliści z firmy JBG HT, producenta polskich pomp ciepła, zorganizują audyt energetyczny, wypełnią Kartę Weryfikacji Technicznej potrzebną do złożenia wniosku o grant oraz dobiorą pompę ciepła odpowiednią do Twojego budynku.