Debata na temat ideologii Slow City zainicjowana przez Wodzisławską Inicjatywę Kobiet

Wczoraj, czyli 22.04., w Pałacu Dietrichsteinów miało miejsce spotkanie zorganizowane przez Wodzisławską Inicjatywę Kobiet. Tematem przewodnim spotkania była debata na temat ideologii Slow City. Spotkanie zgromadziło reprezentantów władz miasta.

Na samym początku wydarzenia postawiono pytanie – co to jest Slow City? Otóż jest to koncepcja, która narodziła się wśród włoskich miasteczek, opierając się na filozofii Citta Slow. Główne cele tej idei to promowanie różnorodności kulturalnej i ochrona środowiska naturalnego. Wprowadzenie tej idei ma na celu transformację miasta w miejsce przyjazne do życia i zamieszkania. Zachęca również do odwiedzania miejsc, które ją wdrażają, oraz do rozwoju na polu kulturalnym, sportowym czy intelektualnym. Dodatkowo ideologia ta stawia na promocję lokalnych tradycji i produktów, co ma napędzać lokalną gospodarkę.

Ideologia Slow City zyskała popularność nie tylko w Polsce, gdzie jest obecna już w ponad trzydziestu miastach, ale także na całym świecie. Łącznie jest to już 147 miast w 24 krajach. Aby dołączyć do tej prestiżowej grupy, należy spełnić pewne kryteria, takie jak na przykład: liczba mieszkańców nie przekraczająca 50 tysięcy oraz spełnienie co najmniej połowy z wymagań w sześciu obszarach podlegających samoocenie: polityka środowiska, infrastruktura, technologie i wyposażenie w zakresie jakości miejskiej, promocja produktów lokalnych, gościnność i świadomość.