Najbardziej znana atrakcja w Wodzisławiu Śląskim – Baszta Romantyczna

Wodzisław Śląski jest częścią województwa Śląskiego. Położony jest niedaleko granicy z Czechami nad rzeką Leśnicą. W ujęciu historycznym był siedzibą księstwa i państwa wodzisławskiego. W Wodzisławiu Śląskim można odnaleźć Basztę Rycerską, która zwana jest również Wieżą Romantyczną.

Baszta romantyczna w Wodzisławiu Śląskim – co warto wiedzieć?

Wzniesiona została w XIX wieku na historycznym Grodzisku, w którym wiele lat wcześniej lokowany był Wodzisław Śląski. Wybudowana została przez ówczesnego właściciela miasta. Baszta stylizowana była na średniowieczną i sięga 20 metrów wysokości.

Wieża jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Wodzisławiu Śląskim

Jest owiana magią i opowiadanych jest z jej udziałem wiele legend. Edward Braus – jej inicjator był romantykiem, marzycielem i pułkownikiem, który podjął decyzję o jej budowie. Miejsce było myśliwskim zameczkiem, które wokół otoczone było alejkami oraz spacerowymi drużkami. Obok mieścił się nawet mały ogród zoologiczny. Po tym czasie baszta została zaniedbana. Dwaj kupcy nabyli wieżę, która została odremontowana i mieściła się w niej restauracja z punktem widokowym. Cieszyła się ogromną popularnością, jednak w czasie II wojny światowej została opuszczona. W międzyczasie baszta popadła w ruinę, została odbudowana i niestety podpalona. Obecnie baszta dostępna jest dla zwiedzających i można jest z jej samego szczytu oglądać piękną panoramę Wodzisławia Śląskiego.

Przy okazji wizyty na wieży warto odwiedzić samo miasto, w którym znajduje się staromiejski rynek z pięknymi kamienicami. Podczas spaceru warto wybrać się do Pałacu Dietrichsteinów, który jest jedną z pierwszych budowli w stylu klasycystycznym.